עוד וסביב היער השחור

אלזס ודרך היין alsace route du vin

חבל אלזס ממערב ליער השחור, הוא יעד קרוב ופופולרי בו נמצאות ערים מקסימות כשטרסבורג הבירה וקולמאר בדרומה עם תעלות המים והמבנים העתיקים שבה. ערים יפות אלו, הן רק חלק קטן בפאזל נפלא של דרך העוברת בכפרים מימי הביניים. גולת הכותרת היא דרך היין – Route du vin. בביקור באלזס מקדמים את פנינו גפנים בצידי הדרכים, יקבים ופונדקי יין, כרמים, פרדסים ושרידי טירות שמעטרים את האזור כשהרי הווז' נשקפים ברקע.
חבל אלזס עבר 17 פעם בין גרמניה לצרפת ומהלך זה תרם ליתרונו הגדול של האזור, והקנה לו את ייחודו. השילוב של ארכיטקטורה גרמנית בתיבול צרפתי יצר אזור שונה ואיכותי יותר. המטבח האלזסי, לדוגמא, הוא שילוב של אוכל אופייני לדרום גרמניה עם מטבח צרפתי מצפון מזרח צרפת, והתוצאה של החיבור המיוחד הוא שרוב אזרחי צרפת הכתירו את המטבח האלזסי כמטבח הטוב ביותר בצרפת.
אחרי מלחמת העולם הראשונה, עת עברה אלזס לידיים צרפתיות, העדיפו רבים מהגרמנים להישאר תחת ריבונות צרפתית ולא לחזור לגרמניה, וזה יצר מאפיין "גרמני" באלזס הבא לידי ביטוי בתרבות, במאכלים, בשפה. כל מי שזוכה לבקר באלזס מבחין בשמות הגרמניים של הכפרים והערים לרבות הסגנון הארכיטקטוני הגרמני המאופיין.

 בודנזה (אגם קונסטנץ) Bodensee

בודנזה המכונה בפי הישראלים אגם קונסטנץ , הוא האגם השלישי בגודלו באירופה. שלוש מדינות סובבות וחולקות את האגם, כאשר עשרה אחוז מתוכו על גבול אוסטריה, עשרים אחוזים נוספים על גבול שווייץ ואילו גרמניה מחזיקה בשבעים האחוזים הנותרים משטח האגם.
כשמדברים על ביקור בבודנזה מתכוונים בעיקר לשטח הגרמני של האגם שהוא המעניין ביותר וכולל ערים יפות כקונסטנץ ולינדאו. באגם שלושה איים כשהבולט מכולם הוא האי מאיינאו המכונה אי הפרחים, לרבות עיירות מקסימות כמרסבורג ופרידריכסהפן. המרחק הסביר מהיער השחור, נסיעה של פחות משעה מהעיירות המרכזיות בדרום היער גורמת לרוב התיירים שבחרו לצאת לנופש ביער השחור להקדיש יום שלם לאזור, במיוחד לביקור באי הפרחים מאיינאו והעיר קונסטנץ. באי הפרחים המטופח והיפה רואים פרחים מרחבי העולם וצורות של בעלי חיים מעוצבים מפרחים, נבקר בחממת פרפרים מרהיבה, נחזה בבעלי חיים והילדים יוכלו לשחק בגן שעשועים בתוך מים ולשיט רפסודות. החלק השני של היום יוקדש לעיר קוסטנץ בה מומלץ לבקר בעיר העתיקה, בנמל ובסילייף הפופולרי.

העיר Meersburg – כפר ציורי מימי הביניים על גדות אגם קונסטנט ששמר  על הקסם ההיסטורי שלו ומאפשר כניסה רק להולכי רגל. שתי טירות וגשרים יש בעיר ובתי טימבר עם קורות עץ עטורים באדניות גרניום. מומלץ לבקר במוזיאון Zeppelin Museum

מוזיאון מרצדס בשטוטגרט Mercedes-Benz Museum

באם הגעתם לאזור של העיר שטוטגרט מומלץ לבקר במוזיאון מרצדס. מדובר בחוויה חד פעמית עבור חובבי המכוניות, וחוויה עוד יותר גדולה עבור חובבי האדריכלות. מבנה המוזיאון נבנה בשנת 2009 והוא מרשים ביופיו. הוא תוכנן בקפידה והתוצאה מוכיחה את העבודה והחשיבה שנעשתה סביבו. האדריכלים חשבו על הכל. חלונות רחבים שמהם רואים את נהר הנקאר והכבישים סביבו כאילו נכנסים לתוך המוזיאון. ומה במוזיאון עצמו? דגמים של  אוטובוסים, מכוניות, מכוניות מרוץ, מכוניות עתיקות, מכוניות חדישות, מכוניות ספורט ועוד .
קרל בנץ היה ממציא עם כשרון בלתי רגיל, והוא הציג תלת אופן ממונע, שנחשב למכונית הראשונה בהיסטוריה.
גוטליב וילהלם דיימלר היה מהנדס שהתמחה במנועי בעירה פנימית והקים את חברת 'דיימלר'.  חברת 'מרצדס בנץ' היא בעצם איחוד בין 'דיימלר מרצדס' שייסד המהנדס גוטליב דיימלר בשנת 1886, וחברת 'בנץ' שייסד הממציא קרל בנץ גם  ב 1886.
אז מהיכן בעצם הגיע השם מרצדס?  יהודי בשם אמיל ילינק הזמין כמות נכבדה של מכוניות מרוץ חדשות מחברת 'דיימלר' והוא התנה תנאי, ששמה של המכונית תהיה על שם בתו מרצדס.  'דיימלר' השיבו בחיוב על ההצעה ומאז שנת הצגתה ב 1902 ועד ימינו, נקראת המכונית מרצדס. בשנת 1911 השיקו את הסמל שמורכב משלושה חיצים לכיוונים שונים: ים, שמיים ויבש שהם היעדים של החברה. למטוסים בשמים, לספינות בים ולרכבים ביבשה. בשנת 1998 נחתם הסכם איחוד בין מרצדס לחברת 'קרייזלר' האמריקנית, וכיום מרצדס  בנץ מהווה חטיבה בקונצרן  'דיימלר-קרייזלר', שהיא אחת מיצרני הרכב הגדולות בעולם.
המוזיאון פתוח בכל יום חוץ מימי שני. באם נכנסים אחרי השעה 16:30 המחיר יורד בחמישים אחוז. הכתובת:  Mercedesstraße 100, 70372 Stuttgart

מפלי הריין Rheinfall

גובה המפלים המרשימים מגיע עד ל 23 מטרים, וכמות המים האדירה העניקה למפלים את התואר "המפלים הגדולים באירופה". אפשר לראות את המפלים מכל מיני זוויות , אבל 'ביס גרמניה' ממליצה לכם לראות אותם כמה שיותר מקרוב באמצעות סירה, שמביאה אתכם לנקודת הנפילה ממש (בניגוד למפלי הניאגרה, כאן לא תירטבו). קיימים מספר מסלולים המשלבים שייט, הליכה ברגל, מעלית, תצפיות שונות ועוד.

שטיין אם ריין Stein am Rhein

בשטיין אם הריין אין אטרקציה ספיציפית אחת שאליה באים התיירים. העיירה עצמה היא האטרקציה. שטיין אם ריין היא עיירה ציורית מימי הביניים ששייכת לקנטון שאפהאוזן. היא שמרה את מבניה טוב יותר מכל מקום אחר. פירוש שמה בגרמנית הוא אבן על הריין. היא רומנטית, קומפקטית מאד למטייל בה והשיטוט ברחובותיה היא האטרקציה העיקרית. הבתים העתיקים מימי הביניים  בסגנון הגרמני עם קורות העץ בתווך האבן הם ממאפייניה של העיר. ברחוב הראשי תוכלו לראות מבנים רבים, מזרקות, מבנים מגולפי עץ וציורים המעטרים את חזיתות הבתים. הרחוב הראשי נקרא האופטשטראסה  Haupstrasse  שבמרכזו כיכר Rathausplatz  שוכן בית העיריה Rathaus שנבנה בתחילת המאה ה- 16. החזית של מלון אדלר בעיר מרשימה מאד. היא עטורת ציורים מהמאה ה–15. המלון הוא אחד המבנים המצולמים בעיר. רבים מהתיירים אינם יודעים שהוא מלון בדרגת שני כוכבים בלבד. אם תרצו לחוות איך חיו במאה ה-19 בקרו במוזיאון  Lindwurm Museum  השוכן ברחוב Understadt 18 המשכו של הרחוב בו אתם מטיילים.

שאפהאוזן Schaffhausen

רבים מן התיירים באים לשפהאוזן בעיקר למפלי הריין,  אך גם אפ לא לוקחים בחשבון את המפלים, היא אחת מן המקומות היפים במדינה ושווה לבקר בה למספר שעות.
מה הופך את שאפהאוזן למקום יפה וציורי?  בתים מחושקי עץ שנשתמרו מימי הביניים, מבנים בעלי חזיתות מרהיבות, ציורים ופסלים שמעטרים מבנים אלו ומדרחובים שכל כך כיף לטייל בהם כשברקע נהר הריין שמשווה למקום תמונת נוף ציורית.  כדי להתרשם מהיופי הזה 'ביס גרמניה' ממליצים לכם  לסייר בעיר העתיקה במיוחד בשני הרחובות מדרחוב פורדרגאסה  Vordergasse , שימו לב לא לפספס את בית מספר  65 המכונה "האוס-צום-ריטר" בית האביר Haus zum Ritter    ומדרחוב  פורשטאדט  Vorstadt  שבין בתי הקפה, המסעדות והחנויות תחזרו בזמן לימי הביניים. כמובן שכל מדרחוב כזה מתפצל למספר רחובות קטנים ואתם מוזמנים לסייר בהם. במזרח העיר נמצא מבצר מונוט  Munot  שגם אם אתם לא חובבי מבצרים, כדאי לבקר בו ולו בשביל לצפות בנוף המתפרס סביב במיוחד של הריין.
המבצר פתוח בשעות  20:00 – 8:00  והכניסה חינם.

פארק שעשועים וחיות Wild und Frezeitpark 

הפארק נמצא בקרבת אגם בודנזהה  והעיר קונסטנס. ניתן לשלב עם ביקור באזור ובאי הפרחים מיינאו. בפארק מתקני שעשועים לילדים.

רבנסבורגר-שפיללנד Ravensburger-spielelan

פארק -רָבֶנְסְבּוּרְגֶר שפיללנד השוכן בקרבת ימת בודן, הוא פארק המתאים לילדים, בעיקר לקטנים שבניהם. במקום פעיליות רבות בנושאים שונים, חלומו של כל ילד. מתקנים מתנפחים, פעיליות הקשורות לחווה ולכפר, ארץ ההרפתקאות, מספר סוגים של שיט בנהר, עולם העתיד, ארץ התגליות, פעילות יוצרת, קולנוע, נסיעה ברכבים,  ברכבות וטרקטורים, משחקים במשחק זכרון מתוך הליקופטר, עובדים בשופלים רוכבים על סוסי פוני, מלטפים בעלי חיים, מרכיבים פאזלים, גולשים במזחלות, משתעשעים במבוך, שטים בתוך ברוזים וחווים טיפוס על קירות ועוד  בקיצור חגיגה!