מדינת מקלנבורג-מערב פומרניה/האי רוגן Rügen

מדינת מקלנבורג-מערב פומרניה/ האי Rügen

עזבנו את ברלין, העיר הקוסמופוליטית, יש אומרים בירת אירופה ונסענו צפונה למדינה הכי פחות מיושבת בגרמניה כאשר הטבע פרוס מסביבנו בכל הדרו. הנסיעה צפונה בכבישים המהירים והטובים לוותה במרחבים ירוקים, שדות מעובדים ואלפי עצי אשור ממשפחת האלונים המאפיינים את האזור.
עצרנו ללינת לילה בארמון שהפך למלון מפנק מצפון לעיר Müritz. אין כמו המלון וסביבתו לשהייה רומנטית ולשלווה אמיתית. המלון שייך לרשת Relais & Chateaux המשובחת, שלה מספר בתי מלון מיוחדים נוספים ברחבי גרמניה.
בעודנו משקיפים ממרפסת המלון לנוף הקסום שמסביב, הגיע זוג מדליק וציורי במכונית עתיקה צהובה והזכיר לנו שיש להמשיך בדרך, אומנם במכונית אחרת, אך הדרך אותה דרך… וכך עצרנו לנו לסיור בעיר, לא פסחנו על מוזיאון הטבע המשובח שבמרכז העיר Müritzeum ועל הזדמנות לאכול נקניקיה גרמנית הנמכרת בדוכנים בדומה לדוכני הפלאפל במקומותינו. שבעים ומלאי ציפייה שמנו פעמינו לגולת הכותרת של הביקור, האי Rügen, האי הגדול בגרמניה שלחופי הים הבלטי. בחוסר תשומת לב חלקינו פספסו את העובדה שהגענו לאי מאחר והוא מחובר בגשר נוח ליבשה , 2,831 מטר אורכו ויוצא מהעיר ההנזיתית שביבשת Stralsund ומאפשר מעבר חופשי לכל חלקי האי. שמנו פעמינו לחלקו המרוחק בצפון מזרח האי, שבמרכזו כפר נופש רחב ממדים המתאים לזוגות ומשפחות. ניתן ללון בחדרי המלון הנוחים או לבחור בבתי דירות בגדלים שונים הפזורים בשטחי הכפר, לינה המתאימה במיוחד למשפחות. הכפר הוא כפר נופש במובן הרחב של המילה המספק לנופשים אפשרויות בילוי במקום כמו בריכות שחיה, מגלשות, אולם רחב ידיים למשחקי ילדים, רכיבה על סוסים, רכיבה על אופנים ומגוון פעילויות ספורט.
אחרי לינת לילה בכפר המפנק יצאנו לביקור בשמורות הטבע שברחבי האי.
שמורת Jasmund National Park שלחופי הים הבלטי מקום המתאפיין בצוקי סלעי הקירטון הלבנים (סלע הקרוב לאבן גיר), צוק מרשים בגובהו,120מטר היורד לים כאשר שורשי עצי האשור נתלים לצדיו. מומלץ לטייל לאורך מסלול הצוק, כ 7 ק"מ, לעצור לפיקניק בתצפית ויקטוריה, המקום עם המראה היפה ביותר לכיוון המשקיף לצוקי "כיסא המלך" ומשם להמשיך לפלטפורמה שמעל הצוק כדי לחוש את גובהו ועוצמתו ולבקר במרכז המבקרים שבסמוך, Nationalpark-Zentrum Königsstuhlמוזיאון מיוחד המקרב ומאיר את עולם הטבע הקסום בצורה אינטראקטיבית כאשר הקולות המקריינים ברקע הם לא אחרים מאשר קולותיהם של ברד פיט וג'וליה רוברטס…
לפני שעוזבים את המקום כדאי לקנח שוב בחוף הים, לאסוף חלוקי נחל ולחוות שוב את עוצמת הטבע שמסביב. האזור הוכרז כאתר מורשת אונסקו ב 2011. טבע קדום של עצי אשור עתיקים שכיסו כמעט את כל אירופה ושימוש לא מבוקר בעצים לבניה, ריהוט ושימושים שונים הביאו כמעט להכחדתם.
לאחר הביקור בפארק מומלץ לעצור בעיר Sassnitz, לבקר בעיר העתיקה עם הסמטאות הצרות המזכירות עיירות באיטליה, לעצור בנמל וברצועת החוף שבה שובר הגלים הארוך באירופה. משם יש להדרים לביקור ב Naturerbe Zentrum Rügen מרכז טבע של רשות הגנים הגרמנית ה DBU בלב אזור טבע מוגן של עצי אשור. במקום מסלול הליכה של 1250 מטר שמאפשר לראות את צמרות העצים בגובה העיניים ומסלול מתפתל העולה כמגדל(בדומה לכיפת הרייכסטאג)לגובה של כ 40 מטר(82 מטר מעל פני הים) שמימנו ניתן לצפות על קו החוף של הים הבלטי, האי, הים, העצים והאגמים שמסביב. חוויה מאוד מיוחדת של פעילות אקטיבית בטבע, ובנוסף יש במקום תערוכה אינטראקטיבית המאפשרת דרך נוספת להכיר היבטים נוספים של הטבע. ניתן לסיים את הסיור בארוחה קלה במסעדה שבמקום.
מומלץ גם לבקר בעיר Binz ולטייל לאורך הטיילת שלאורך החוף. ליהנות מהחנויות של אבני חן ופרטי לבוש המיוחדים למקום ומחוף הים שבו פרוסים כיסאות החוף המיוחדות לצפון גרמניה ולהתרשם מהבתים העתיקים והמרשימים שמסביב. אטרקציה מעניינת היא המזח, 370 מטר אורכו. מחנה נופש Prora נבנה בתחילת המאה הקודמת צפונית לעיר שנועד בזמנו לאפשר נופש במחירים נוחים לאיגודים החזקים ואח"כ הותאם לאתר נופש לקצינים גרמנים ובהמשך התגלגל לשימוש הצבא הסובייטי שהשתמש בו לצרכיו. היום מפאת גודלו והשינויים שעברו על האזור נמכר בחלקיו לשימושים שונים.
מה שניתן ללמוד שלאזור היסטוריית נופש אורכה ואחרי האיחוד האי התפתח והתחדש והתאים את עצמו לעידן הנוכחי תוך כדי הקפדה ושמירה על הטבע והמרחבים שמסביב.